SPLOŠNE ZNAČILNOSTI
Vrsta in velikost: 2. FCI skupina – pinči, šnavcerji, molosi in švicarski pastirski psi, velik
Teža: 14 kg – 20 kg
Višina: 45 cm – 50 cm
Barva: črna, poper in sol
Dolžina dlake: srednje dolga, trda, resasta
Odpadanje dlake: minimalno
Življenjska doba: 13 – 16 let
Bivalni prostor: hišni pes, v stanovanju ali hiši;
Velikost legla: 4 – 9 mladičkov
LESTVICA KARAKTERISTIK (1 - najmanj, 5 - najbolj)
Velikost 3
Zahtevnost nege 3
Odpadanje dlake 1
Zahtevnost vzgoje 3
Potrebna aktivnost 3
Primeren za otroke 3
Se ujame z drugimi živalmi/psi 2
Čuvaj, ki opozori 4
Čuvaj, ki brani 1
Primeren za: začetnika
Idealen lastnik: družine s starejšimi otroki, starostnik, alergik/astmatik
SPLOŠEN OPIS PASME
Srednji Šnavcer je starodavna pasma, ki izvira iz avstrijske Tirolske, kjer so jih uporabljali kot pastirje ovac. Tako pritlikavi kot veliki šnavcerji so se razvili prav iz srednjega šnavcerja. Danes so to priljubljeni ljubljenčki po vsem svetu.
KARAKTER IN TEMPERAMENT
Ti psi so izredno radoživi, predani, zanesljivi, radovedni, pozorni in inteligentni, zaradi česar jim rečejo tudi »psi s človeškimi možgani«. Obožujejo človeško družbo in ne marajo biti sami. So zelo zadržani do tujcev in zaščitniški do svoje družine in ozemlja, kar jih naredi odlične pse čuvaje.
UJEMANJE Z DRUGIMI ŽIVALMI
Ni priporočljivo, da imamo v hiši še kakšno drugo domačo žival, če kuža nanjo ni navajen že od mladosti. Tudi do drugih psov so lahko agresivni in napadalni kadar niso ustrezno socializirani.
KOMPATIBILNOST Z OTROKI
Po naravi je zaščitniški in se dobro razume s starejšimi, obzirnimi otroki. Odsvetuje se družinam z dojenčki in zelo majhnimi otroki.
DLAKA
Ima gost, trd zunanji plašč, z mehko podlanko. Na območju brkov, brade in obrvi so daljše, bolj košate in grobe dlake. Ti psi nimajo vonja in puščajo zelo malo dlake.
NEGA
Zgornja, krovna dlaka ni težavna, vendar je dnevno krtačenje zelo priporočljivo, da razčešemo podlanko. Dvakrat letno (spomladi in jeseni) celotno žival potrimamo. Urejanja dlake se lahko naučimo in izvajamo sami doma, ali prepustimo to pasjim frizerjem. Kopamo po potrebi, brke pa po jedi poskušamo očistiti ostankov hrane.
ZDRAVSTVENE TEŽAVE
Nekateri srednji šnavcerji so nagnjeni k displaziji kolkov, manjšim težavam z očmi in tumorjem, na splošno pa gre za dokaj zdravo in odporno pasmo.
VZGOJA IN TRENING
Šnavcerji so zelo učljivi psi in zaradi visoke inteligence treningi predstavljajo svojevrsten izziv tudi za trenerja. Za razliko od drugih pasem bo šnavcer vajo izvajal le nekaj časa, potem pa potrebuje drugo aktivnost, saj se zlahka zdolgočasi. Potrebuje odločnega in discipliniranega trenerja. Priporoča se zgodnja socializacija in šolanje v poslušnosti.
ZAHTEVANA AKTIVNOST
Ti izjemno energični psi bodo vselej uživali v toliko vadbe kot jim je boste ponudili. Vsakodneven dolg in živahen sprehod ali tek je za to pasmo nujen. Prav tako bodo uživali v teku brez vrvice, vendar zagotovite varno in ograjeno območje. Pri mladičkih, ki se še razvijajo, se priporoča več krajših sprehodov.
PRIMEREN BIVALNI PROSTOR
To so psi, ki so primerni za stanovanje, kljub temu da so lahko tudi notri zelo aktivni. Potrebno pa jim je zagotoviti zadostno količino aktivnosti na prostem. Idealno okolje bi bila hiša z manjšim vrtom, prenočevanje pa seveda notri.