SPLOŠNE ZNAČILNOSTI
Vrsta in velikost: 6. FCI skupina – goniči in krvosledci, majhen
Teža: 15 kg - 18 kg
Višina: 36 cm do 42 cm
Barva: temna jelenja z ali brez posameznih črnih dlak, lahko črna z rdeče-rjavimi ožigi po glavi, prsih, nogah in šapah ter spodnjem delu repa
Dolžina dlake: kratka
Odpadanje dlake: zmerno
Življenjska doba: 12 – 16 let
Bivalni prostor: v stanovanju ali hiši z vrtom, lahko biva v pesjaku, nujna dnevna aktivnost na prostem
Velikost legla: v povprečju 8 mladičev
LESTVICA KARAKTERISTIK (1 - najmanj, 5 - najbolj)
Velikost 2
Zahtevnost nege 2
Odpadanje dlake 3
Zahtevnost vzgoje 4
Potrebna aktivnost 4
Primeren za otroke 3
Se ujame z drugimi živalmi/psi 3
Čuvaj, ki opozori 2
Čuvaj, ki brani 0
Primeren za: izkušene
Idealen lastnik: fizično aktiven človek (športnik), lovec, družine s starejšimi otroki;
SPLOŠEN OPIS PASME
Psa, na videz podobnega alpskemu brak jazbečarju naj bi uporabljali za lov že v prazgodovini. Za njegovo državo porekla pa se danes smatra Avstrijo. V osnovi gre za goniča, ki ga na videz prepoznamo po kratkih tacah in močni, robustni postavi. Uporabljajo ga za lov na vse vrste divjadi, njegov odličen nos pa mu je prislužil uvrstitev med krvosledce.
KARAKTER IN TEMPERAMENT
Alpski brak jazbečar je po naravi zelo prijazen, družaben, inteligenten in neustrašen pes. Zaradi dolge zgodovine lovskega psa za gorske lovce, je razvil deloven karakter, dobro vzdržljivost in odpornost na slabe vremenske razmere. Ti odlični družni psi so primerni tudi za družine, najsrečnejši pa bo brak jazbečar v družbi aktivnega lastnika, po možnosti lovca, ki bo omogočil, da uporablja svoj primarni nagon za lov.
UJEMANJE Z DRUGIMI ŽIVALMI
S psi in drugimi domačimi ljubljenčki se dobro razume, če je primerno socializiran. Do prostoživečih živali pa se bo obnašal kot vsak pravi lovski pes.
KOMPATIBILNOST Z OTROKI
Z otroki se dobro razume, je zaščitniški in dober prijatelj. Zavedajte pa se, da je otroke vseh starosti v navzočnosti psa potrebno vselej budno nadzorovati.

DLAKA
Alpski brak jazbečar ima dvojno dlako, ki jo sestavljata zelo debela zgornja dlaka in gosta podlanka. Njegov kožuh je vremensko zelo obstojen. Idealni barvi kožuha sta temno rjava (jelenja) z ali brez črnih, skoznjo rastočih, dlak ali črna z jasno definiranimi rjavimi zaplatami na glavi, prsih, tacah in spodnji strani repa. Tudi belo znamenje na prsih je dovoljeno po standardih pasme.
NEGA
Kratka, gosta dlaka Brak jazbečarja ne potrebuje veliko nege. Krtačenje in kopanje z nežnim pasjim šamponom naj se izvaja po potrebi. Občasno je sprejemljivo tudi suho šamponiranje. Posebno pozornost namenite pregledovanju ušes, da se ne bi razvila kakšna vnetja. Tudi kremplji naj bodo redno negovani.
ZDRAVSTVENE TEŽAVE
Pri tej pasmi niso poznane kakšne genetske bolezni. Zaradi nedosledne vzreje se lahko zgodi, da preraste višino, ki je določena s standardi pasme, vendar to, razen neustreznosti standardom pasme z estetskega vidika, nima nobenih posledic za njegovo zdravje.
VZGOJA IN TRENING
Ti psi so izredno dojemljivi in vdani gospodarju, zato jih ni težko šolati. Šolanje in socializacijo začnite kar se da zgodaj, saj se vedenjske težave pri starejših psih veliko težje odpravljajo.
ZAHTEVANA AKTIVNOST
Ker gre za lovsko pasmo, ti psi posedujejo veliko energije in imajo visoko vzdržljivost, zato potrebujejo veliko dnevne aktivnosti. Dolgi dnevni sprehodi bodo sicer zadostovali, a Alpski brak jazbečar bo najsrečnejši, če ga vzamete s seboj na lov.
PRIMEREN BIVALNI PROSTOR
Alpski brak jazbečar je zelo primeren pes za stanovanje in bo povsem dobro shajal tudi brez vrta. Če jih imamo zaprte v stanovanju, jim je potrebno zagotoviti dovolj dnevne aktivnosti na prostem, dobro pa je vedeti, da so preko dneva dokaj aktivni tudi znotraj bivališča.