SPLOŠNE ZNAČILNOSTI
Vrsta in velikost: 2. FCI skupina – pinči, šnavcerji, molosi in švicarski pratipski psi, velik
Teža: 34 kg - 48 kg
Višina: 58 cm - 70 cm
Barva: bleščeče črna z rjavordečimi oznakami in belimi lisami
Dolžina dlake: daljša
Odpadanje dlake: močno
Življenjska doba: 6 - 8 let
Bivalni prostor: hiša z vrtom, stanovanje
Velikost legla: povprečno 6 mladičkov
LESTVICA KARAKTERISTIK (1 - najmanj, 5 - najbolj)
Velikost 4
Zahtevnost nege 4
Odpadanje dlake 5
Zahtevnost vzgoje 3
Potrebna aktivnost 3
Primeren za otroke 5
Se ujame z drugimi živalmi/psi 4
Čuvaj, ki opozori 3
Čuvaj, ki brani 1
Primeren za: manj izkušene
Idealen lastnik: družine z mlajšimi otroki
SPLOŠEN OPIS PASME
Bernski planšarski pes je doma v švicarskih Alpah. Gre za zelo staro pasmo, po nekaterih virih izvira že iz sredine 17. stoletja. To so bili vselej idealni delovni in družni psi – uporabljali so jih za vleko tovora, zganjanje živine, čuvanje farm in družbo kmetovalcem. V začetku dvajsetega stoletja je pasma postala svetovno znana, njena priljubljenost pa je strmo narasla. Začetna navdušenost nad pasmo in veliko povpraševanje, pa sta vodila v neodgovorno vzrejo, ki je občutno skrajšala povprečno življenjsko dobo te nekdaj zelo odporne pasme in jo izpostavila povečani genetski verjetnosti za razvoj raka. Posledično ima ta pes drugo najkrajšo povprečno življenjsko dobo izmed vseh pasem, to je 7 let. Danes je bernski planšarski pes predvsem priljubljen družinski pes.
KARAKTER IN TEMPERAMENT
Bernski planšarski pes je izredno zvest, vdan, ljubezniv in prijazen. Odlično se prilagodi kakršnemu koli družinskemu življenju. Ima uravnovešen temperament in nikoli ne kaže znakov agresije. Je zelo socialen in potrebuje veliko človeške pozornosti. Do ljudi je zelo zaščitniški in ljubezniv, dobro se ujame tako z otroki, kot z drugimi živalmi. Presenetljivo, glede na njegovo velikost in zgodovino, pa je ta pes precej lenobne narave. Ker je izredno inteligenten in pripravljen ugajati, ga je relativno preprosto tudi šolati.
UJEMANJE Z DRUGIMI ŽIVALMI
Z drugimi psi, mačkami in celo manjšimi živalmi v gospodinjstvu se bo odlično ujel in bo do njih nežen, zaščitniški ter ljubezniv.
KOMPATIBILNOST Z OTROKI
To je odličen družinski pes, saj obožuje ljudi, zlasti otroke. Z otroki vseh starosti bo nežen, toleranten in ljubezniv. Manjše otroke, zgolj zaradi njegove velikosti in teže, ne puščajte z njim brez nadzora, da ne bi prišlo do nenamernih poškodb.
DLAKA
Njegova dlaka je debela, lahko nekoliko valovita ali ravna, srednje dolžine in ima naravni sijaj. Kožuh je vodoodporen in tribarven. Značilna je črna osnova, s prepoznavnim simetričnim belo-rjavim vzorcem. Izpadanje dlake je močno, sezonsko pa zelo močno.
NEGA
Bernski planšarski pes vse leto potrebuje tedensko krtačenje in česanje, med povečanim sezonskim izpadanjem pa naj bo krtačenje vsakodnevno. Tako boste pospešili in olajšali proces menjave dlake in hkrati preprečili, da bi se večje količine dlake znašle na vašem pohištvu in oblačilih. Občasno je priporočljivo suho šamponiranje ali kopanje po potrebi. Striženje dlake se za to pasmo ne priporoča, poskrbite pa za redno krajšanje krempljev, ter skrb za higieno ušes in ustne votline.
ZDRAVSTVENE TEŽAVE
Bernski planšarski pes je nagnjen k nekaterim resnim obolenjem: displazija kolkov in komolcev, napihnjenost in zasuk želodca, težave z vekami (entropija, ektropija), nagnjenost k prekomerni telesni teži ter rak. Življenjska doba tega psa je zelo kratka, v povprečju sedem let, kar je tudi pomemben faktor, ki ga je pri izbiri psa potrebno nujno upoštevati. Zato moramo psa kupiti pri preverjenem in odgovornem vzreditelju, ki lahko z opravljenimi zdravstvenimi testi zagotovi zdravje prednikov mladiča.
VZGOJA IN TRENING
Bernski planšarski pes pozno dozori, tako fizično kot psihično. Zato pred drugim letom starosti ni priporočljivo izvajati zahtevnih fizičnih vaj in trikov. Ključ za uspeh pri šolanju bernskega planšarskega psa je, da se z intenzivnim šolanjem začne nekoliko kasneje kot pri večini psov – okoli drugega leta starosti. Šolanje naj poteka v kratkih intervalih, vaje pa naj bodo kar se da raznolike, da ohranite njegov interes in zbranost. Uporabljajte pozitivno spodbudo in nagrade, predvsem se bodo veselili vaše pozornosti v obliki igre, nežnosti, itd. Ker je pasma nagnjena k debelosti, se torej raje poslužujte nagrajevanja s pohvalami in ljubeznijo, kot pa s priboljški. Psi so zelo občutljivi na grobo vzgojo, zato ostanite mirni, sproščeni in potrpežljivi. Bodite dosledni in odločni. V nasprotju s šolanjem, pa s socializacijo začnite kar se da zgodaj in kužka predstavite različnim ljudem, živalim, predmetom, zvokom, krajem in vsemu, s čimer se bo redno ali občasno srečeval skozi svoje življenje.
ZAHTEVANA AKTIVNOST
Za tako veliko in nekdaj delovno pasmo, je bernski planšarski pes presenetljivo len. Uživa samo v krajših intervalih aktivnosti preko dneva, kar je lahko prednost za manj aktivne lastnike, ki si želijo velikega psa, ali razočaranje za aktivne ljubitelje bernskih planšarjev. Temu psu torej zadostuje že nekaj daljših, umirjenih dnevnih sprehodov. Pes bo užival zlasti v vaši družbi, obenem pa bo dobil priložnost, da se nekoliko razgiba na svežem zraku. Doma se lahko poslužujete aktivnosti kot je prinašanje ali vlečenje vrvi, v čemer pa bo bernski planšarski pes užival predvsem zato, ker to pomeni druženje in pozornost, po kateri tako hrepeni.
PRIMEREN BIVALNI PROSTOR
Slabo prenaša visoke temperature, dobro pa se prilagodi nižjim. Ker je zelo odvisen od človeške družbe in pozornosti, ni primeren za pesjak, zato mu omogočite bivanje v hiši.