SPLOŠNE ZNAČILNOSTI
Vrsta in velikost: 6. FCI skupina – goniči in krvosledci, zelo majhen
Teža: 8 kg
Višina: 20 cm -25 cm
Barva: gorčična, poprova
Dolžina dlake: srednje dolga, mešanica trde in mehke dlake
Odpadanje dlake: minimalno
Življenjska doba: 12 – 15 let, povprečno 13 let
Bivalni prostor: v stanovanju ali manjši hiši, prenočevanje z družino, ob zagotovljeni ustrezni dnevni aktivnosti na prostem
Velikost legla: 2 – 4, povprečno 3 mladički
LESTVICA KARAKTERISTIK (1 - najmanj, 5 - najbolj)
Velikost 1
Zahtevnost nege 2
Odpadanje dlake 1
Zahtevnost vzgoje 3
Potrebna aktivnost 3
Primeren za otroke 4
Se ujame z drugimi živalmi/psi 2
Čuvaj, ki opozori 4
Čuvaj, ki brani 2
Primeren za: začetnike
Idealen lastnik: družine z majhnimi otroki, starostnik;
SPLOŠEN OPIS PASME
Pasma je prvotno vzgojena na meji med Škotsko in Anglijo, kjer so jo uporabljali za zatiranje škodljivcev, hkrati pa je bil ta mali kuža odlična družba ljudem. Prednika te pasme bi lahko bila Borderski terier in Sky terier, čeprav natančen izvor ni potrjen in v nekaterih drugih teorijah zasledimo kot prednika te pasme tudi Škotskega terierja in Sky terierja, ter Bedlingtonskega terierja. Pasma je bila prvič uradno priznana pod današnjim imenom v 19 stoletju. V času druge svetovne vojne je pasma skoraj izumrla, pasmi je upadla priljubljenost in zato danes komaj še kje zasledimo kakšen primerek.
KARAKTER IN TEMPERAMENT
Ta pes je vesel, živahen, inteligenten, pogumen, neodvisen in je odličen spremljevalec. Prav tako je zelo dober čuvaj, vendar ga moramo naučiti, da preneha lajati, ko pridemo in prevzamemo situacijo. Ta pasma laja kar precej in glede na njegovo majhnost boste močno presenečeni nad globino laježa. Zaradi velikosti pasme se lahko srečamo tudi s sindromom majhnega psa, ker se pogosto počutijo, kot da so oni glava družine in se začnejo neprimerno vesti. Takšno neželeno vedenje moramo preprečiti že takoj, ko kužka dobimo.
UJEMANJE Z DRUGIMI ŽIVALMI
Zaradi lovskega nagona ni priporočljivo, da psa pustimo samega s hišnimi glodavci (hrčki, morski prašički,..). Z mačko se bo razumel le, če sta skupaj od malega. V eni družini se ne priporoča imeti dveh samcev Dandie dinmont terierjev, če pa imamo druge pse, jih moramo obvezno takoj socializirati in navajati na skupno življenje, drugače se lahko pojavljajo težave.
KOMPATIBILNOST Z OTROKI
Odlično se razumejo z otroki vseh starosti, pri druženju z zelo majhnimi otroki pa se priporoča nadzor odrasle osebe, da ne bi prišlo do nenamernega poškodovanja tako otroka, kot tudi psa.
DLAKA
Kožuh je dolg približno 5 cm z mešanico trdih in mehkih dlak. Na spodnji strani telesa so dlake mehkejše, najmehkejše pa so po glavi. Večina mladičev je belo ali svetlo obarvanih (pogosto se imenuje kat barve gorčice) ali temno in srebrno (ponavadi jih imenujemo poper).
NEGA
Dlako moramo dnevno krtačiti, da se izognemo vozlanju dlake. Dlaka sicer ne odpada veliko, razen dvakrat letno, ko se menja, je potrebno nekoliko več česanja. Veliko lastnikov svojim psom redno krajša dlake, da jim ne silijo v oči, enkrat letno pa je priporočljiv obisk pasjega frizerja. Redna nega ušes in krajšanje krempljev je potrebno, kopanje pa izvajajte le po potrebi in vselej z uporabo ustreznega, zelo blagega pasjega šampona.
ZDRAVSTVENE TEŽAVE
Na splošno je to zdrava pasma, brez posebnih dedno pogojenih težav. Posamezni primerki so nagnjeni k epilepsiji. Pri starejših psih lahko pride do zmanjšanega delovanja ščitnice. Pri psih s prekomerno telesno težo pa se posledično lahko pojavijo težave s hrbtenico, zato je skrb za ustrezno telesno težo psa in dovolj dnevne telesne aktivnosti seveda nujna.
VZGOJA IN TRENING
Ni jih težko vzgojiti, če jih vzgajamo trdno in dosledno, vendar s pomočjo pozitivne spodbude, pohvale in nagrajevanjem. Kljub svoji inteligenci ne zaupajo slepo, ne izvajajo vsega, kar jim nekdo ukaže, zato moramo biti kar pretkani da jih naučimo takšnega reda, kot smo si ga zamisli.
ZAHTEVANA AKTIVNOST
Nujno potrebujejo daljši dnevni sprehod, radi pa bodo imeli tudi igre in aktivnosti v parku, kjer bodo lahko prosto tekali tudi brez povodca.
Priporočljivo je, da se psa zgodaj navadi na povodec, sicer lahko kasneje postane agresiven, če mu ga boste želeli nadeti. Tudi znotraj doma se lahko razgiba, s pomočjo igre, kljub temu pa potrebuje svoj dnevni sprehod na prostem.
PRIMEREN BIVALNI PROSTOR
So psi, primerni za življenje v stanovanju, zelo dobro pa se bodo počutili tudi v hiši z dvoriščem, kjer bodo lahko sprostili svojo energijo. Prenočujejo naj raje z družino, ne na prostem.