SPLOŠNE ZNAČILNOSTI
Vrsta in velikost: 6. FCI skupina – goniči in krvosledci, srednje velik
Teža: 14 kg– 20 kg
Višina: 48 – 50 cm
Barva: snežno bela osnovna barva z rumeno-oranžnimi znamenji
Dolžina dlake: kratka, trda
Odpadanje dlake: zmerno
Življenjska doba: 12 – 15 let
Bivalni prostor: v stanovanju ali hiši, lahko biva v pesjaku, redna dnevna aktivnost
Velikost legla: povprečno 3 – 5 mladičkov
LESTVICA KARAKTERISTIK (1 - najmanj, 5 - najbolj)
Velikost 3
Zahtevnost nege 2
Odpadanje dlake 3
Zahtevnost vzgoje 4
Potrebna aktivnost 4
Primeren za otroke 4
Se ujame z drugimi živalmi/psi 3
Čuvaj, ki opozori 4
Čuvaj, ki brani 2
Primeren za: izkušene
Idealen lastnik: fizično aktiven človek (športnik), lovec, družine z majhnimi otroki;
SPLOŠEN OPIS PASME
To je istrska avtohtona pasma, ki so jo v srednjem veku vzredili na območju bivše Jugoslavije. Izmed vseh balkanskih goničev velja za najstarejšo pasmo in je potomka azijskih hrtov, evropskih mastifov in goničev. Ti srednje veliki, delovni psi, se uporabljajo še danes, predvsem za lov na zajce in lisice, tudi kot krvosledci, pogojno pa so lahko tudi družabniki zelo aktivnim lastnikom.
KARAKTER IN TEMPERAMENT
Istrski kratkodalaki gonič ima ognjevit, zagnan temperament, do tujcev je nezaupljiv in nanje vselej opozori z laježem. To je izjemen lovec, z močno razvitim vonjem in močnim glasom, s katerim opozarja lovca na najdeni plen.
Na družino se močno naveže, je ljubezniv, prijazen in vdan vsem družinskim članom. Čeprav je to vihrav kuža, ga je mogoče s primernim treningom uspešno naučiti osnov poslušnosti. Dobro se odziva na potrpežljivo vzgojo, ki naj temelji na pohvalah in pozitivnih spodbudah, na agresivne metode pa se ne bo odzival.
UJEMANJE Z DRUGIMI ŽIVALMI
Ob primerni, zgodnji vzgoji in socializaciji se bo dobro razumel z drugimi živalmi v gospodinjstvu, prostoživeče manjše živali pa bo prav po lovsko preganjal.
KOMPATIBILNOST Z OTROKI
V družbi otrok je igriv, prijazen, previden in nežen. Načeloma je strah odveč, le ob zelo majhnih otrokih je potrebna prisotnost odrasle osebe, kot pri drugih pasmah.
DLAKA
Dlaka je kratka, fina, gosta in svetleča ter nudi psu dobro zaščito pred vremenskimi vplivi. Barva je snežno bela, le uhlja običajno pokriva rumeno oranžna barva, ki sega do oči in tvori masko, ki ni nujno simetrična in popolna.
Možne so tudi rumeno oranžne lise kjerkoli po telesu. Posamezni psi so lahko povsem beli, brez oznak, prav tako imajo lahko nekoliko daljšo dlako po hrbtu in repu.
NEGA
To je pasma, ki ne zahteva posebne nege, zadostuje že osnovna nega, občasno krtačenje, skrb za krajšanje krempljev ter čiščenje ušes in ustne votline. Kopanje izvajajte le, če je to res nujno potrebno.
ZDRAVSTVENE TEŽAVE
Velja za zdravo pasmo, brez znanih dednih zdravstvenih težav, povprečna življenjska doba pa je med 12 in 15 let, zato bo ob rednih obiskih pri izbranem veterinarju Istrski kratkodlaki gonič živel dolgo in polno življenje.
VZGOJA IN TRENING
Čeprav zaradi svoje vihravosti deluje težko dojemljiv, pa ga ni težko naučiti osnov poslušnosti in hišnega reda. Najbolj primeren je za lovce, pa tudi za druge športno aktivne lastnike s katerimi se bo lahko veliko gibal v naravi.
Ob neustrezni socializaciji lahko postane prepirljiv, prav tako ne mara biti privezan na verigi ali zaprt v pesjaku, kar bo hitro tudi jasno pokazal z glasnim bevskanjem, tudi ponoči. Ob zadostni aktivnosti pa je lahko zelo prijeten, umirjen in zvest družabnik svojemu lastniku.
ZAHTEVANA AKTIVNOST
Ker je to v osnovi lovski pes, bo najsrečnejši pri svojem delu – lovu. Prav tako se bo odlično počutil ob športno aktivnem lastniku, spremljal ga bo ob kolesu, na dolgih sprehodih v naravi, pri igri na prostem, skratka povsod, kjer bo lahko tudi pes aktiven.
PRIMEREN BIVALNI PROSTOR
Lahko biva v stanovanju ali v hiši z vrtom, prenočuje lahko tudi v pesjaku, če le v njem ni zaprt predolgo in ima vsakodnevno veliko možnosti za dnevne aktivnosti v naravi.