SPLOŠNE ZNAČILNOSTI
Vrsta in velikost: 7. FCI skupina - ptičarji, velik
Teža: 22 kg - 30 kg
Višina: 54 cm - 64 cm
Barva: temno rumena, oranžno zlata
Dolžina dlake: gratka in gosta
Odpadanje dlake: minimalno
Življenjska doba: 10 - 14 let
Bivalni prostor: hiša z vrtom, stanovanje
Velikost legla: 6 - 9 mladičkov
LESTVICA KARAKTERISTIK (1 - najmanj, 5 - najbolj)
Velikost 3
Zahtevnost nege 2
Odpadanje dlake 3
Zahtevnost vzgoje 4
Potrebna aktivnost 5
Primeren za otroke 3
Se ujame z drugimi živalmi/psi 3
Čuvaj, ki opozori 3
Čuvaj, ki brani 1
Primeren za: izkušene
Idealen lastnik: lovec, družine s starejšimi otroki, fizično aktiven človek (športnik)
SPLOŠEN OPIS PASME
Vižla ali madžarski kratkodlaki ptičar se je pojavil v 8. stoletju. Madžari so jih prvotno uporabljali za lov. Njihov močno razviti voh in energičnost sta jim omogočala uspešen lov srnjadi, perjadi in zajcev. Po drugi svetovni vojni je pasma skoraj izumrla in še vedno velja za precej redko. Vižle so spretne v reševanju, lovu, agilitiju in raznih tekmovalnih spretnostih, imajo pa tudi vse sposobnosti psa čuvaja.
KARAKTER IN TEMPERAMENT
Kot lastnik vižle boste občutili kaj pomeni navezanost in pripadnost v pravem pomenu besede. Vižla vam bo sledila kot vaša senca vsepovsod, tako na potovanjih kot tudi doma. Bodite pripravljeni na pasje poljube in objeme s tacami okrog vašega vratu. Vižla je idealen družabnik za visoko aktivne lastnike. Je zelo učljiva, bistra pasma, ki pa se bo, če pa se bo dolgočasila, povzročala tudi veliko težav, predvsem z grizenjem vaše lastnine. Ker vižla ne prenese samote, ni primerna za ljudi z dolgimi delavniki, prav tako pa ne mara tujcev, kar rada pokaže tudi z glasnim lajanjem na obiskovalce. Po naravi so fascinantni, nežni in ljubeznivi psi, vendar potrebujejo pravo mero avtoritete.
UJEMANJE Z DRUGIMI ŽIVALMI
Večinoma se vižla dobro razume z drugimi psi, tolerantna pa je tudi do mačk in ostalih hišnih ljubljencev, če je z njimi od malega. Pri prostoživečih živalih pa je potrebna previdnost, saj je vižla živahna pasma s precej razvitim lovskim nagonom.
KOMPATIBILNOST Z OTROKI
Vižla se bo dobro ujela z večjimi otroki, ki jo bodo pripravljeni vključevati v svoje dnevne športne aktivnosti. Je primerna družba za energične in živahne otroke, med tem ko manjših otrok z njo raje ne puščajte brez nadzora.

DLAKA
Dlaka je kratka, zelo gladka in svetleča. To je pes, ki je znan po tem, da nima vonja. Ta pasma vižle tudi nima podlanke. Kožuh je v barvnih odtenkih zlate oziroma zlato-rjave, zanimivo pa je tudi, da je vižla po vsem telesu, vključno s smrčkom, enake barve.
NEGA
Vižla načeloma potrebuje minimalno nego. Zadošča že tedensko krtačenje, da se znebimo odmrle dlake in umazanije, ter uporaba suhega šampona, če je to potrebno. Pozornost je potrebna za redno krajšanje krempljev in čiščenje ušes ter ustrezno zaščito pred zajedavci.
ZDRAVSTVENE TEŽAVE
Najpogostejše zdravstvene težave pri vižli so: progresivna očesna bolezen, ki lahko povzroči delno ali popolno slepoto (Progressive Retinal Atrophy), entropija (uvihanje vek), ektropij (povešenje vek), distrofija roženice, problemi s požiranjem, ki so povezani tudi z drugimi težavami z želodcem in prebavo, pa alergije na hrano in nekatero rastlinje ter vnetja žlez lojnic.
VZGOJA IN TRENING
V zgodnjem obdobju je priporočljiva tako socializacija, kot tudi začetek šolanja. Lastnik mora vzpostaviti avtoriteto že na samem začetku sobivanja z vižlo. Ta pasma je sicer učljiva in želi ugajati. Ker je zelo inteligentna, se bo ob primernih metodah tudi hitro odzivala.
ZAHTEVANA AKTIVNOST
Vižla potrebuje zelo veliko gibanja, zato ni primerna za starejše ali neaktivne lastnike. Večkrat dnevno potrebuje dolge sprehode, jogging ali tek ob kolesu, rolerjih itd. Najmanj eno uro dnevno, v vsakem vremenu, posvetite teku v hitrem tempu. V kolikor jim ne zagotovimo dovolj dnevnega gibanja, lahko vzpodbudimo uničevalno vedenje psa.
PRIMEREN BIVALNI PROSTOR
Pasma potrebuje hišo z velikim, ograjenim vrtom, kjer bo lahko uspešno zadovoljevala svoje dnevne potrebe po aktivnosti na prostem. Zaradi kratke dlake, ki nudi slabo zaščito pred vremenskimi vplivi, to ni primeren zunanji pes in mora prenočevati notri.