SPLOŠNE ZNAČILNOSTI
Vrsta in velikost: 7. FCI skupina - ptičarji, velik
Teža: okrog 30 kg
Višina: 58 cm - 65 cm
Barva: bela s črnimi zaplatami in pikami, črna glava
Dolžina dlake: srednje dolga, gosta, ravna
Odpadanje dlake: zmerno
Življenjska doba: 12 - 14 let
Bivalni prostor: hiša z vrtom, stanovanje
Velikost legla: povprečno 7 mladičkov
LESTVICA KARAKTERISTIK (1 - najmanj, 5 - najbolj)
Velikost 4
Zahtevnost nege 3
Odpadanje dlake 3
Zahtevnost vzgoje 4
Potrebna aktivnost 4
Primeren za otroke 3
Se ujame z drugimi živalmi/psi 4
Čuvaj, ki opozori 4
Čuvaj, ki brani 1
Primeren za: izkušene
Idealen lastnik: lovec, družine s starejšimi otroki, fizično aktiven človek (športnik)
SPLOŠEN OPIS PASME
Veliki munsterlandec je ena izmed številnih evropskih pasem, ki so nastale za pasje športe v začetku 20. stoletja. Njegovi predniki so bili srednjeveški lovski psi, ki so se uporabljali za lov na ptice. Pasma je ime dobila po pokrajini Münster v Nemčiji, kjer je bila prvotno razvita.
KARAKTER IN TEMPERAMENT
Veliki munsterlandec je pogumen, zvest, vesel, inteligenten in pogumen pes, vendar je včasih lahko tudi občutljiv in nervozen. Načeloma so to zelo prijateljski psi in če se bodo navezali na vas, vas ne bodo pustili samega niti minuto. Kadar ostanejo sami dalj časa, pa ponavadi začnejo obsesivno lajati. Niso psi čuvaji. Zelo radi se igrajo in grizejo, zato moramo paziti da ima pes vedno na voljo dovolj žvečljivih igračk.
UJEMANJE Z DRUGIMI ŽIVALMI
Dobro se razume z drugimi živalmi, težave se lahko pojavijo le pri manjših glodavcih in pticah ki jih ima za plen.
KOMPATIBILNOST Z OTROKI
Dobro se razume z vsemi otroki, vendar je pri manjših otrocih potreben nadzor odrasle osebe, da ne bi prišlo do nenamernega poškodovanja, predvsem zaradi velikosti psa.

DLAKA
Imajo dolgo, ravno dlako, samice imajo nekoliko krajšo dlako od samcev. Običajno so črno-bele barve, občasno se pojavijo tudi v rjavi.
NEGA
Redno krtačenje nekajkrat tedensko je nujno, saj s tem zmanjšamo odpadanje dlake. Potrebno je redno pregledovanje krempljev in ušes. Kopamo redko, le ko je zares nujno.
ZDRAVSTVENE TEŽAVE
So zdravi, občasno pa se pojavlja displazija kolkov. Zaradi svoje dolge dlake ne prenašajo najbolje vročine, paziti pa moramo tudi na klope in bolhe.
VZGOJA IN TRENING
To je zelo inteligentna in poslušna pasma. Rad dela in se uči, ter aktivno sodeluje z lastnikom. Priporočljiva je zgodnja socializacija in šolanje. Vzgoja mora biti nežna, vendar dosledna. Najprimernejši lastnik je izkušen lastnik, po možnosti lovec.
ZAHTEVANA AKTIVNOST
Redni živahni dnevni sprehodi so nujno potrebni, saj imajo neomejene količine energije. Radi tudi tečejo, plavajo, se igrajo z družino in lovijo. Zaradi močnega lovskega nagona se priporoča, da psa med sprehodom ne spuščamo s povodca.
PRIMEREN BIVALNI PROSTOR
Niso primerni za bivanje v stanovanju. Idealni so za bivanje na velikem ograjenem dvorišču, če pa jih moramo pustiti same, je bolje, da jih zaradi varnosti zapremo v velik pesjak, saj nam drugače lahko izredno hitro pobegnejo novim dogodivščinam naproti.