Brezplačna dostava nad 39€
Odpošljemo v 24h
Dostavimo v 1-2 dneh
Skupine živali
Nasveti in informacije o hišnih ljubljenčkih Center uporabnih vsebin

Spletne strani, ki bodo potešile vašo radovednost in vam odgovorile na vse, kar ste vedno želeli vedeti o domačih ljubljenčkih!


  1. Pasma: Prinašalec Chesapeake Bay (Chessie)

    SPLOŠNE ZNAČILNOSTI

    Vrsta in velikost: 8. FCI skupina - prinašalci, šarivci in vodni psi, velik
    Teža: 25 kg - 36 kg
    Višina: 53 cm - 66 cm
    Barva: odtenki rjave in peščene, rdeča ali mahagonijeva
    Dolžina dlake: kratka, valovita
    Odpadanje dlake: zmerno
    Življenjska doba: 10 - 12 let
    Bivalni prostor: hiša z vrtom, stanovanje
    Velikost legla: 7 - 8  mladičkov

     

    LESTVICA KARAKTERISTIK (1 - najmanj, 5 - najbolj)

    Velikost 4
    Zahtevnost nege 2
    Odpadanje dlake 2
    Zahtevnost vzgoje 3
    Potrebna aktivnost 4
    Primeren za otroke 4
    Se ujame z drugimi živalmi/psi 3
    Čuvaj, ki opozori 3
    Čuvaj, ki brani 2

     

    Primeren za: izkušene
    Idealen lastnik: družine s starejšimi otroki, športnik, lovec

     

    SPLOŠEN OPIS PASME
    Prinašalec Chesapeake bay izvira iz ZDA, kjer so pasmo vzredili iz novofundlanca in lokalnih prinašalcev. Na ta način so razvili pasmo s posebnimi sposobnostmi in značilnostmi, zlasti so chessiji dobri plavalci, prinašalci iz vode in izredno dobro prenašajo ekstremno nizke temperature vode. So dobri lovci na race in gosi ter čuvaji, v zadnjih nekaj desetletjih pa predvsem zvesti in ljubeznivi družinski ljubljenci.

    KARAKTER IN TEMPERAMENT
    To je zelo predana, zvesta, inteligentna in samostojna pasma. Doma so mirni in ljubeznivi, posebno radi so obkroženi z družino, vendar dobro prenašajo tudi samoto in po naravi niso destruktivni. Lastniku močno želijo ugajati, a se učijo nekoliko počasneje od drugih podobnih pasem. Zunaj doma so živahni, a nikoli hiperaktivni. So teritorialni in zelo zaščitniški, previdni, ob neprimerni socializaciji pa lahko celo agresivni, tako do tujcev kot do neznanih psov. Niso primerni za neizkušene lastnike.

    UJEMANJE Z DRUGIMI ŽIVALMI

    Razumel se bo s tistimi ljubljenčki, s katerimi bo skupaj od malega in jih bo smatral za del svojega tropa. Do tujih psov lahko, zlasti samice, razvije agresijo. Sosedovo mačko in prostoživeče živali, ki jih bo srečal na sprehodu bo zagotovo preganjal, zato previdnost nikoli ne bo odveč.

    KOMPATIBILNOST Z OTROKI
    Pasma je ljubezniva in predana, najbolje pa se razume s starejšimi, umirjenimi otroki. Otroke vseh starosti pri igri s psom vselej nadzorujte, da ne bi prišlo do nenamernih poškodb.



    DLAKA

    Chessie ima dvojno dlako. Zgornja dlaka je kratka, gosta in valovita. Na otip deluje mastno, saj je zelo oljnata in odlično odbija vodo ter ohranja telesno temperaturo psa pri plavanju v mrzli vodi. Podlanka je gosta in volnena. Izpadanje dlake je povprečno, barva kožuha pa v različnih odtenkih rdečkasto ali zlato rjave.

    NEGA

    Nega tega psa ni posebej zahtevna. Priporoča se tedensko krtačenje, ki bo uspešno odstranilo odmrlo dlako in nečistoče. Kopanje izvajajte le, če je to nujno potrebno, saj šamponi uničijo naravno oljno zaščito dlake. Striženje pri tej pasmi ni potrebno, pozorno pa pregledujte ušesa in oči za morebitna vnetja. Če pes ne hodi veliko po trdih površinah, mu redno krajšajte tudi kremplje.

    ZDRAVSTVENE TEŽAVE
    Gre za relativno zdravo pasmo, kot vsi večji psi pa se včasih pojavijo tudi določene težave. Zlasti problematično bolezensko stanje zna biti zasuk želodca, ki je lahko smrtno nevaren. Preprečite ga z več manjšimi obroki dnevno in omejitvijo gibanja psa takoj po obroku. Pojavljajo se tudi displazija kolkov, očesna bolezen (Progressive Retinal Atrophy), ki lahko vodi v delno do popolno slepoto, entropija oziroma uvihanje vek, motnja strjevanja krvi (Von Willenbrandova bolezen) in siva mrena. Pasma bolje prenaša hladno podnebje.

    VZGOJA IN TRENING
    Pasma je primerna za aktivne lastnike z izkušnjami s šolanjem psov. Chessi se uči nekoliko počasneje od nekaterih drugih pasem, zato je s šolanjem priporočljivo začeti kar se da zgodaj. Potrpežljivost, vztrajnost in pozitivna spodbuda, v kombinaciji z umirjenim tonom glasu, bodo privedli do najboljših rezultatov. Priporočljivo je, da šolanje sprva izvaja ena sama oseba, da se pes navadi na določene ukaze, družina pa se priključi kasneje in dosledno ponavlja ukaze katerih je kuža že vajen. Ne pozabite na zgodnjo in kar se da obsežno socializacijo z ljudmi in psi, ki je zlasti pri tej pasmi, ki je malce nagnjena k teritorialnosti in agresiji, ključnega pomena.

    ZAHTEVANA AKTIVNOST
    Ta pes potrebuje dolge dnevne sprehode v hitrejšem ritmu, užival pa bo tudi v teku, pohodništvu in zlasti plavanju. Posebno vesel bo tekanja po večjem ograjenem prostoru, na sprehodih v urbanem okolju pa je uporaba povodca obvezna, saj je njegovo vedenje v prisotnosti drugih psov dokaj nepredvidljivo.

    PRIMEREN BIVALNI PROSTOR
    Najsrečnejši bo v ruralnem okolju, na veliki kmetiji ali vsaj mestni hiši z večjim ograjenim vrtom. Ker je rad v družbi svoje družine, se odsvetuje bivanje na vrtu ali v pesjaku.

  2. TAGI NA TEJ VSEBINI
    O AVTORJU
    Mr.Pet svetovalka Andreja

    Prava pasma zame?

    Popust na prvi spletni nakup

    MR. PETOV IZBOR