SPLOŠNE ZNAČILNOSTI
Vrsta in velikost: 9. FCI skupina – družni psi, zelo majhen
Teža: 4,5 kg - 8 kg
Višina: do 27 cm
Barva: vse barve
Dolžina dlake: dolga, gosta, rahlo valovita
Odpadanje dlake: minimalno
Življenjska doba: 12 - 16 let
Bivalni prostor: hiši pes, življenje z družino
Velikost legla: povprečno 3 mladički
LESTVICA KARAKTERISTIK (1 - najmanj, 5 - najbolj)
Velikost 1
Zahtevnost nege 4
Odpadanje dlake 2
Zahtevnost vzgoje 3
Potrebna aktivnost 2
Primeren za otroke 3
Se ujame z drugimi živalmi/psi 3
Čuvaj, ki opozori 3
Čuvaj, ki brani 1
Primeren za: manj izkušene
Idealen lastnik: družine s starejšimi otroki, manj aktivni ljudje, starostniki
SPLOŠEN OPIS PASME
Genetske analize kažejo, da imajo prastare pasme, ki veljajo za prednike današnjih shih tzu-jev, tesne genetske povezave z volkovi. Nadalje pa obstajajo različne teorije o tem, da je pasma nastala s križanjem pekinčana in tibetanskega psa, imenovanega lhasa apso. Prvi Evropski standard za to pasmo je bil napisan v Angliji, na vprašanje ali gre v resnici za tibetansko ali za kitajsko pasmo, pa morda ne bomo nikoli dobili zanesljivega odgovora, saj ostaja izvor te pasme zavit v skrivnost. Večkrat shih tzu-ju pravijo tudi »mali lev«. in je danes ena izmed najbolj priljubljenih pasem v ZDA. Tudi pri nas je ta pasma priljubljena.
KARAKTER IN TEMPERAMENT
Shih tzu je dostojanstven, živahen, pozoren, vesel, simpatičen in igriv. Hrepeni po človeškovi bližini in si želi z lastnikom preživeti vsak trenutek dneva. Naravnost obožuje sedenje v naročju in crklanje. Shih tzu ni ravno najboljši pes čuvaj, ker je tudi do popolnih neznancev zelo prijazen, kljub temu pa vas bo z laježem opozoril, na neobičajno dogajanje v okolici. Shih tzu je izredno inteligenten psiček in ima veliko energije. Čeprav je majhen je izredno gibčen in hiter, zato se bo z vami brez težav igral, lovil in tudi sprehajal.
UJEMANJE Z DRUGIMI ŽIVALMI
Shih tzu se običajno dobro razume z vsemi drugimi živalmi, do psov je zadržani. Ob zgodnji socializaciji ni pričakovati posebnih težav, raje se bo ukvarjal z lastnikom, kot z drugimi psi.
KOMPATIBILNOST Z OTROKI
Kljub temu da obožujejo otroke, se pri mlajših priporoča nadzor staršev, da bi ne prišlo do nenamernega poškodovanja psa. Odlično se razumejo s starejšimi otroki, ki se že zavedajo krhkosti te pasme in primernega ravnanja.

DLAKA
Dvojni kožušček ima dolgo in gosto dlako, ki pokriva celotno telo. Zgornji del se vleče do tal in je lahko rahlo valovit, podlanka je mehka in puhasta. Ima zelo gosto brado in brke, okoli gobčka pa je dlaka kratka. Ker mu dlaka praktično ne odpada, je zelo primeren tudi za alergike.
NEGA
Shih tzu potrebuje redno dnevno krtačenje, lahko mu tudi postrižemo dlako in si skrajšamo dnevni čas krtačenja. Ker mu dlaka nad očmi pogosto nagaja in leze v oči, se priporoča ali striženje ali pa ustrezno spenjanje dlake nad očmi. Paziti je potrebno tudi na predele okoli ušes, zaradi rasti dlak in umazanije, da ne pride do vnetij. Občasno se pri tej pasmi lahko pojavi prhljaj, v tem primeru se posvetujte s svojim veterinarjem. Enkrat tedensko se priporoča kopanje, po katerem pa ga moramo obvezno tudi posušiti z (ne prevročim) fenom, da se ne prehladi.
ZDRAVSTVENE TEŽAVE
Nagnjeni k zadušitvi, bolezni hrbteničnih ploščic (povzroča jo dolg hrbet in kratke noge), vnetju ušes, težavam z očmi, bolezni ledvic, zgodnjo izgubo zob. Pogosto imajo tudi volčje žrelo in težave z dihanjem, zato neredko tudi smrčijo. Težave s prekomerno težo so pogoste, zato moramo biti posebno pozorni pri odmerjeni količini hrane, svetujejo se manjši dnevni obroki. Prav zaradi omenjenih genetskih težav je izjemno pomembno, da psa kupimo pri preverjenih vzrediteljih, ki lahko zagotovijo dobro zdravje mladičkovih prednikov.
VZGOJA IN TRENING
Kljub temu, da so inteligentni in se hitro učijo pa so izjemno trmasti, ter vzgoja zahteva vztrajnost in doslednost. Za vsako vajo, katero ga želite naučiti ali ponoviti, bo najprej premislil, če se mu splača delati za nagrado, ki mu jo boste ponudili. Slabo se odzivajo na grobost in kaznovanje.
ZAHTEVANA AKTIVNOST
Potrebujejo redne dnevne sprehode, ki so lahko tudi krajši. Obožujejo igre z družino. Najraje pa tekajo prosto, po varno ograjenem domačem dvorišču.
PRIMEREN BIVALNI PROSTOR
Shih tzu je družni pes in nikakor ni primeren za zunanjega psa, biva naj v stanovanju ali hiši, skupaj z družino, poleti ga je potrebno ustrezno zaščititi pred vročino in mu zagotoviti možnost, da se umakne v senco.