Brezplačna dostava nad 39€
Odpošljemo v 24h
Dostavimo v 1-2 dneh
Skupine živali
Nasveti in informacije o hišnih ljubljenčkih Center uporabnih vsebin

Spletne strani, ki bodo potešile vašo radovednost in vam odgovorile na vse, kar ste vedno želeli vedeti o domačih ljubljenčkih!

Katere so najpogostejše poletne kožne težave naših psov in kako se jim izogniti ter jih zdraviti?
  1. Poletne kožne težave naših psov

    Poletje je končno tukaj in z njim dolgi sprehodi v naravo, izleti, kopanje v morju ali jezeru, pikniki in vse ostale poletne vragolije pri katerih je seveda vedno in povsod udeležen naš pasji spremljevalec!

    Poletni čas pa vseeno ni popolnoma brezskrben, saj lahko visoke temperature, vlaga in morska sol na koži našega psa pustijo boleče, neprijetne posledice. Katere so najpogostejše poletne kožne težave naših psov in kako se jim izogniti ali jih zdraviti, pa si preberite v nadaljevanju…



    pes kožne bolezni

    Težave in njihove rešitve

    Srbečica

    Vsi se radi odpravimo na morje, le kaj je lepšega, kot čofotanje v topli, kristalno čisti vodi! Tudi naši pasji prijatelji v tem uživajo, nekateri so celo odlični plavalci, ki obožujejo vodo in ne izpustijo prav nobenega trenutka za hiter skok v morje. Vendar lahko pogosto namakanje v morju pusti neprijetne posledice na pasji koži in dlaki.


    Sol na koži nekatere pse zelo draži in srbi, prekomerno praskanje pa lahko vodi v številne druge težave. Če sol našega psa zelo moti, ga po vsakem kopanju v morju speremo s sladko vodo, ob vrnitvi domov pa priporočamo temeljito šamponiranje, da s pasje dlake speremo ostanke soli in se znebimo vseh v dlako zavozlanih vejic, umazanije in smole. Za ta namen uporabimo nežen pasji šampon z naravnimi učinkovinami, ki očisti morebitne praske in ranice in blagodejno deluje na razdraženo kožo.


    Priporočamo:


    Vnetje ušes

    Prijetno poletno namakanje v vodi, ki tako zelo ugaja v visokih temperaturah, pa je pogosto povod za neprijetno vnetje ušes. Psu je zato potrebno po vsakem čofotanju do suhega obrisati ušesno školjko, da se tam ne razvije okužba. Priporočeno je tudi nekoliko pogostejše preventivno čiščenje ušes, saj tako odstranimo umazanijo, odmrle dlake in kožne celice, ki se nabirajo v ušesnem kanalu in so odlično okolje za razvoj bakterij in glivic.


    Za čiščenje uporabimo tekočino, ki jo nakapljamo v sluhovod in uhelj nežno pomasiramo na bazi, da zmehčamo umazanijo v notranjosti, ki jo nato obrišemo z vatko, psu pa pustimo, da z otresanjem glave odstrani odvečno tekočino. Če ima kuža zelo odlakano notranjost ušes, dlake redno strižemo. Uhljem se še posebej posvetimo, če ima naš kuža dolga, povešena ušesa, saj so take pasme še posebej dovzetne za vnetja!


    Priporočamo:


    Poškodbe tačk

    Čeprav se tega pogosto niti ne zavedamo, pa lahko v vročih poletnih dnevih in na neposrednem soncu, temperatura asfalta naraste v višave! Psi povsod hodijo bosi, zato je to za njihove občutljive blaznice lahko zelo nevarno, pride lahko celo do hudih opeklin!


    Poškodbe preprečimo tako, da se v najhujši vročini ne sprehajamo po asfaltiranih površinah, psa preventivno obujemo v zaščitne čeveljce ali pa mu blazinice namažemo z negovalnim mazilom, ki tačke zaščiti in jih neguje. Negovalno mazilo lahko nanesemo tudi na otiščance na komolcih in tačkah, ki se pojavijo še posebej pri velikih psih, kateri pogosto ležijo na trdih površinah.


    kožne težave psi

    Navdušeno raziskovanje in igra pa pogosto privedeta do kakšnega zlomljenega ali zatrganega pasjega kremplja – v tem primeru s kleščami za kremplje odstrižemo zatrgan del (pazimo, da psa dodatno ne poškodujemo!) in na rano nanesemo prašek za ustavljanje krvavitev. Če je to potrebno, tačko tudi obvežemo.


    Priporočamo:


    Hotspot ali vlažni dermatitis

    Izjemno nadležna poletna tegoba je pojav vlažnega dermatitisa ali hot spot-a. To je lokalno omejeno vnetje kože, ki psa zelo srbi in boli, spremlja pa ga rumen izloček neprijetnega vonja ter izpadajoča, zlepljena dlaka na mestu vnetja.


    Pojavi se lahko pri vseh starostih in pasmah psov, najbolj pa so dovzetni psi z gosto podlanko in dolgodlaki psi, saj vlažno okolje v gosti dlaki pripomore k poteku okužbe. Poletno namakanje v morju, jezeru ali reki je na žalost idealen čas za razvoj hot spot-a.

    Hot spot se lahko pojavi zaradi različnih razlogov:

    • Glivične okužbe


    • Bakterijske okužbe


    • Ugrizov bolh, pršic ali drugih insektov


    • Alergije


    Takoj, ko opazimo rano, jo dodobra očistimo in osušimo, psu pa preprečimo, da bi se na tem mestu grizel ali praskal, saj to vnetje le poslabša. Prizadeto mesto pobrijemo, rano pa očistimo z antiseptičnimi šamponi ali vodno raztopino joda, primerno pa je tudi blato mrtvega morja, ki ima antiseptični, hladilni učinek.


    Priporočamo:



    Poletni čas je čudovit za preživljanje sončnih dni v naravi s svojim pasjim prijateljem, katerega pa moramo zaščititi pred pogostimi poletnimi kožnimi tegobami.



    MR. PETOV IZBOR
  2. TAGI NA TEJ VSEBINI
    O AVTORJU
    Mr.Pet svetovalka Andreja

    Prava pasma zame?

    Popust na prvi spletni nakup

    MR. PETOV IZBOR