Vsaka mačka, zunanja ali notranja, je lahko od časa do časa občasno pod določenim kratkotrajnim stresom. Pomembno pa je, da mačja ljubljenka ni pod prevelikim in dalj časa trajajočim stresom, saj take situacije negativno vplivajo na mačje fizično in psihično zdravje.
Vsi skrbniki mačk vedo, da njihove ljubljenke izredno redko pokažejo znake šibkosti, čeprav jih na primer nekaj zelo boli. To jim velevajo njihovi naravni nagoni, ki preprečujejo, da mačji plenilec v naravi sam postane plen. Ravno zaradi tega pa je včasih tudi zelo težko prepoznati ali je mačka v stresu. Stres se lahko pokaže v močno spremenjenem obnašanju ali pa mačka kar naenkrat začne početi določene neželene stvari, ki jih prej nikoli ni.

Stres pri mačkah
Stres je stanje organizma in je posledica odziva na stresor. Odziv organizma na stresor se razdeli v tri zaporedne stopnje. V prvo spada mehanizem borbe in bega, ki mu sledi stopnja, kjer se organizem poskuša situaciji prilagoditi. V kolikor se organizmu uspe na situacijo prilagoditi se fiziološko stanje organizma vrne v normalno stanje. Če do prilagoditve ne pride pa drugi stopnji sledi stopnja izčrpanosti, kjer organizem situacije ne more obvladati. Stres lahko razdelimo na dve vrsti: pozitivni in negativni stres. Pri pozitivnem stresu organizem določeno situacijo ne zazna kot grožnjo, temveč kot izziv in se z virom stresa uspešno sooči. Negativni stres pa za organizem predstavlja stisko in je izredno škodljiv.
Mačke so lahko v stresu zaradi različnih vzrokov. Vaša naloga, kot skrbnik mačke je, da poskušate prepoznati znake stresa in ji kolikor le lahko pomagate zmanjšati raven stresa, da ostane vaša mačka zdrava. Pri prepoznavanju stresa pri mački si lahko pomagate tudi s spremljanjem obrazne mimike vaše mačke. Pomembno je, da prepoznate osnovna čustva mačke in njeno telesno govorico.
Znaki stresa
Največkrat mačke, ki so v stresu kažejo mešanico različnih znakov, kot so spremembe v obnašanju, govorici telesa in zdravju.
SPREMEMBE V OBNAŠANJU
Kažejo se z izogibanjem stikov z ljudmi in določenim situacijam. Eden izmed znakov, da je mačka pod stresom je tudi, da se dalj časa skriva v skritih kotičkih ter je dolgo ni na spregled. Mačka, ki je v stresu je tudi veliko bolj razdražljiva in agresivna, prekomerno označuje stene stranišča ali celo označuje neprimerna mesta v stanovanju in lula izven stranišča.
Pod znake, da je mačka v stresu pa spadajo tudi, da je veliko bolj pozorna na dogajanje v okolici, si prekomerno neguje kožušček in je bolj vokalna kot po navadi. Znak stresa pa je lahko tudi povečano praskanje novih in neprimernih mest, namesto na praskalniku.

SPREMEMBE V GOVORICI TELESA
Telo mačke, ki je v stresu je napeto in zgrbljeno. Znak, da je mačka v stresu so lahko sploščeni uhlji plosko ob obraz, razširjenost zenic ali trzanje s kožo telesa. Na stres mačke pa nakazuje tudi povečano požiranje in prekomerno oblizovanje.
ZDRAVSTVENE SPREMEMBE
Stres v večini primerov lahko prispeva k razvoju različnih bolezenskih stanj. Posledice stresa se pri mački lahko kažejo z razvojem bolezni, kot so težave z urinarnim traktom, prebavnimi težavami, neješčnostjo in splošnim poslabšanjem stanja mačke.
V kolikor menite, da je vaša mačka v stresu ali pa kaže določene opisane znake pa vam svetujemo, da se o stanju vaše mačke posvetujete z veterinarjem.
Vzroki za stres
Mačkam lahko stres povzročijo različne spremembe v njihovem okolju, pri skrbnikih ali v njihovem življenju. Najpogostejši vzroki, da je mačka v stresu so:
Grožnja v njihovem teritoriju: prihod nove živali ali osebe v domovanje, preselitev, spreminjanje okolja, nepoznane živali na dvorišču,...
Več živali v gospodinjstvu: nekatere mačke, bližine drugih živali preprosto ne prenašajo. Pomembno je postopno spoznavanje mačke z drugo mačko ali živaljo.
Nepravilno rokovanje z mačko: prekomerno božanje ali dvigovanje mačke, ko ji to ne odgovarja oz. siljenje v njo. K mački vedno pristopimo mirno.
Spremembe vonjav njenega domovanja: mačke imajo zelo močno razvito čutilo za voh in nekatere vonjave mačkam preprosto ne odgovarjajo.
Kako pomagati mački, ki je v stresu?
Ob ugotovitvi, da je mačka v stresu je pomembno, da se najprej dogovorite za pregled pri veterinarju. Za nasvet se lahko obrnete tudi na strokovnjake s področja obnašanja živali oz. mačk. Le tako boste res prepričani na kakšen način se lotite pomoči mački. Pomembno je, da ugotovite kaj točno mački povzroča stres in stresor iz njenega okolja odstranite ali pa ji stres lajšate z izdelki, ki pomagajo pri zmanjševanju stresa. V ponudbi je pestra izbira izdelkov za lajšanje stresa pri mačkah.

Izdelki za lajšanje stresa
V prosti prodaji boste v večini lahko kupili izdelke predvsem z naravnim delovanjem, za močnejše izdelke pa je potreben predpis izdelka pri veterinarju. Pri izdelkih z naravnim delovanjem je pomembno, da veste, da je njihov učinek lahko nekoliko zakasnjen, saj učinkovine potrebujejo nekaj časa, da se »nakopičijo« v organizmu ter mu pomagajo pri pomiritvi. Delovanje izdelkov za pomiritev pa je odvisno tudi od stopnje napredka stresa s katerim se mačka spopada.
Izbirate lahko med prehranskimi dodatki, v obliki priboljškov, kapljic ali kapsul in izdelki v obliki razpršil, ampul ali ovratnic. Kaj boste izbrali pa je seveda odvisno od vaše mačje prijateljice. Nekatere mačke bodo prehranske dodatke z veseljem sprejele, nekatere pa se jih bodo otepale. V primeru, da mačka ne sprejema prehranskih dodatkov bo razpršilo, ampula ali ovratnica odlična rešitev. Tako lahko pršilo poškropite po posteljici ali praskalniku, ampula in ovratnica pa se aplicirata direktno na mačko. Izdelke z naravnim delovanjem pa lahko tudi kombinirate med seboj.
Stres je za vsako živo bitje neprijetna izkušnja, ki negativno vpliva na psihično in fizično zdravje. Spremljajte obnašanje in telesno govorico vaše mačke ter ji v primeru stresa poskušajte karseda pomagati.
Maja G.