Mladi kosmati kepici, ki ste jo pripeljali v novi dom, zagotovite varno in ljubeče okolje. Da bo sobivanje z njo prijetno in polno mačjega veselja, ji omogočite, da zadosti svojim naravnim potrebam.
Preden pripeljete mladička domov, uredite vaš dom, da bo primeren tudi zanj. Otroke podučite o pravilnem rokovanju z mačkami in onemogočite dostop do nevarnih snovi in opreme (električne vtičnice, pralni stroj,…).
Če že imate hišnega ljubljenčka, ju postopoma predstavite in ju v začetku ne puščajte samih brez vašega nadzora. Mačji mladič vam bo zagotovo hvaležen, če mu boste posvetili dovolj svojega časa ter mu dovolili, da zaprede in zaspi v vašem naročju.

Kaj potrebujemo za mladega mucka?
Hrana
Da bo mucka zdrava, izberite kakovostno hrano za mladičke. Kombinirate lahko briketirano in konzervirano hrano, postrezite pa jo večkrat dnevno v čisti posodici za hrano. V drugo posodo vsak dan natočite svežo pitno vodo.
Nekatere mačke imajo rade, da je posoda z vodo oddaljena od hrane, nekatere pa sploh ne želijo piti stoječe vode! Takim lahko priskrbimo mačjo fontano, kjer bo mucek vedno imel na voljo tekočo, čisto vodo.

Ležišče
Priskrbite mehko ležišče, ki naj bo postavljeno na mirnem mestu, lahko celo malo nad tlemi, kjer se bo mucka počutila varno ter ji omogočite dostop do skrivališč, na primer pod kavč, omarico ali podobno, kamor se lahko skrije, če bo prestrašena.
Mačke obožujejo mehka in varna skrivališča, zato so primerne tudi košare ali mehka ležišča v obliki igluja.

Transport
Četudi mačke nerade potujejo izven svojega domačega okoliša in zato ni priporočljivo, da jih s seboj jemljemo na dopust ali na obiske, pa vsak lastnik mačke potrebuje preprost transportni boks za prevoz mladička v nov dom in redne obiske veterinarja. Da se bo mladiček v njem prijetno počutil, ga opremite z mehko blazino ali odejico.

Mačje stranišče
Mladičku predstavite novo mačje stranišče, ki naj ima dovolj nizek rob, da lahko vstopi vanj, napolnjeno pa naj bo s kvalitetnim namenskim posipom, ki dobro vpija neprijetne vonjave ter se manj prijema tačk.
Večina mačjih mladičkov nagonsko uporablja mačje stranišče in jih tega ni potrebno posebej učiti.
Stranišče naj ne bo postavljen preblizu posodicam za hrano in vodo.

Igrače in praskalniki
Za brušenje krempljev, ki stalno rastejo, namestite mačji praskalnik. S tem zmanjšate verjetnost, da si bo mačka brusila krempljev na vašem pohištvu. Mačji praskalniki so namenjeni igri, skrivanju, poležavanju in praskanju.
Za igro in učenje priskrbite igrače, s katerimi se lahko mladiček igra sam v času vaše odsotnosti in igrače za skupno igro. Igrače z mačjo meto bodo mački postale zanimive šele, ko bo spolno dozorela in, če ima “receptorje” za mačjo meto.

Nega
V igro z mlado mačko vključite tudi navajanje na krtačenje kožuha in čiščenje zob, da kasneje, ko bo nega res potrebna, ne bo imela strahu pred krtačami. Gumijaste krtače učinkovito odstranjujejo odmrlo dlako in so hkrati kar najbolj nežne do občutljive kože mačjih mladičkov.

Varnost
Če nameravate mački omogočati izhod v naravo, ji nadenite ovratnico z vašimi kontaktnimi podatki, po možnosti pa tudi podkožni čip, ki ga aplicira veterinar.
Nastavljiva mačja ovratnica s posebnim sistemom odpenjanja zagotavlja popolno varnost vašega mačjega raziskovalca- v primeru, da se ovratnice ujame ali zatakne na predmet se mehanizem avtomatsko sprosti in osvobodi vašo mačko.

Vsak dan mački posvetite dovolj časa. Tako boste spoznali njeno osebnost in potrebe ter kmalu pridobili najboljšega prijatelja!