Pri obolenjih sečil je pomembno zgodnje prepoznavanje bolezni. S pravilno in prilagojeno prehrano pri mački lahko preprečite nadaljnji razvoj bolezni ali vsaj omilite njene simptome.
Pri mački z obolenji sečil je pomembno, da se poveča dnevni vnos vode in razredči vsebnost škodljivih, odpadnih snovi v seču. Vsebino seča se lahko uravnava s primernimi prehranskimi dietami, ki vplivajo na koncentracijo, količino in pH seča. Za postavitev prave diagnoze pa je potreben obisk veterinarja, ki bo na podlagi pregleda, preiskav krvi in seča potrdil katera dietna hrana bo primerna za vašo mačko.

Sečni organi
Naloga sečnih organov je odstranjevanje neuporabnih in strupenih presnovkov iz telesa, s pomočjo seča. V to skupino organov spadata ledvici, ki tvorita seč ter sečevod, sečni mehur in sečnica, ki seč odvajajo.
Ledvici sta paren organ, ki iz krvi izločata odvečne in škodljive snovi, uravnavata količino vode in soli v telesu, skrbita za normalni tlak v krvi in tkivih ter pH krvi. Sečevoda nato seč iz ledvic vodita do sečnega mehurja, ki je votel organ in se ob polnjenju razteza. Seč nato potuje iz sečnega mehurja preko sečnice iz telesa.
Bolezni sečil
Zajemajo bolezni spodnjega dela sečil ali pa obolenja ledvic. Najpogostejše bolezni sečil s katerimi se kot skrbnik mačje ljubljenke lahko srečate:
Bolezen spodnjega dela sečil (FLUTD): prizadene sečni mehur ali sečnico. Kaže se z bolečim in povečanim ali manjšim izločanjem seča, krvjo v seču, oteženim uriniranjem, izločanjem seča na mestih, ki niso primerna in v spremembah v obnašanju (agresija,…). To so vnetja mehurja in sečnice, sečni kamni (struvitni in oksalatni), razne obstrukcije,…
Kronično obolenje ledvic (CKD): funkcije organa se postopno zmanjšujejo in se ne morejo vrniti v prvotno stanje. Kaže se s povečanim izločanjem seča, hudo žejo, depresijo, hujšanjem,… Bolezen poteka v 4. stadijih.

Prehrana mačk pri obolenjih sečil
Nepravilna in neprilagojena prehrana mačke je lahko eden izmed ključnih tveganj za nastanek ali poslabšanje poteka nekaterih obolenj sečil. Bistvenega pomena pa je tudi dnevna količina zaužite vode, ki je odvisna od sestave, količine in vrste zaužite hrane. Izjemno pomembno je, da ima mačka vedno omogočen dostop do sveže in pitne vode. V kolikor opazite, da mačka pije izredno malo, celo nič pa ji lahko ponudite tudi fontano za vodo ali pa ji v prehrano dodate okusne juhice in tekoče priboljške. Suha hrana oz. briketi vsebujejo veliko manj vode kot mokra hrana v konzervah, zato je priporočljivo, da poleg briketov mački vsaj v enem obroku ponudite tudi mačjo hrano iz pločevink.
Vse veterinarske diete, ki so primerne za prehrano mačk z obolenjem sečil imajo različno prilagojene hranilne snovi. Katere hranilne snovi so omejene ali povečane v hrani pa je odvisno od bolezni.
Hrana za mačke s FLUTD
Z ustrezno prehrano lahko učinkovito zmanjšate koncentracije mineralov, ki povzročajo kristalizacijo v seču, povečate koncentracije mineralov, ki skrbijo za topnost kristalčkov in koncentracije zaviralcev nastanka kristalčkov v seču ter zmanjšate zadrževanje kristalov in kamnov v sečnih organih.
Nastanek sečnih kamnov je povezan s previsoko vsebnostjo ali prenizko vsebnostjo magnezija. V hrani, ki preprečuje nastanek struvitnih kamnov, je zato vnos magnezija omejen. Ravno obratno pa ima hrana za mačke z oksalatnimi kamni višji vnos magnezija, saj le ta preprečuje njihov nastanek. Hrana bogata s fosforjem in kalcijem poveča tveganje za nastanek struvitnih sečnih kamnov, zato so diete omejene z vnosom fosforja in kalcija, vendar pa premajhna količina kalcija lahko povzroča tudi nastanek oksalatnih sečnih kamnov. V teh dietah je po navadi povečana tudi vsebnost natrija, saj se s tem poveča volumen seča - več popite vode, ki pripomore k redčenju seča.
Poleg spremljanja vnosa mineralov je pomembno, da mačk, ki so podvržene bolezni FLUTD ne hranite s preveč beljakovinsko bogato hrano, saj le ta vsebuje več fosforja (sestavni del nastanka struvitnih kamnov). Veterinarske diete so zato omejene z vsaj 32% beljakovin v suhi snovi.

Hrana za mačke s CKD
Dieta za prehrano mačk s kroničnim obolenjem ledvic skrbi za omejen vnos beljakovin, fosforja in natrija, vsebuje višje količine kalija, omega 3 maščobnih kislin in B vitaminov, ki ne zakisajo. Ta prehrana je primerna predvsem za upočasnitev poteka bolezni do 4. stadija. Prehrana je najbolj učinkovita v 2. in 3. stopnji razvoja bolezni.
Cilj hranjenja s to vrsto hrane je vzdrževanje dušikovega ravnovesja z zagotavljanjem prehrane z optimalnim beljakovinskim vnosom, ravnovesjem koncentracij fosforja v krvi, pH krvi in elektrolitskega ravnovesja.
Pogost pojav bolezni sečil pri mačkah v zadnjem času je zaskrbljujoč, zato je pomembno, da ste pozorni na obnašanje mačke in jo ob vsakem nenavadnem vedenju odpeljete na pregled k veterinarju. Hkrati pa je za zdravje vaše ljubljenke pomembno tudi to, da ji nudite kvalitetno prehrano. Z uporabo primerne dietne hrane glede na obolenje vaše mačke pa ji lahko olajšate simptome in podaljšate življenje.
Maja G.