Brezplačna dostava nad 39€
Odpošljemo v 24h
Dostavimo v 1-2 dneh
Skupine živali
Nasveti in informacije o hišnih ljubljenčkih Center uporabnih vsebin

Spletne strani, ki bodo potešile vašo radovednost in vam odgovorile na vse, kar ste vedno želeli vedeti o domačih ljubljenčkih!

Prepoznajte debelost pri mačji ljubljenki in ji pomagajte do idealne telesne teže.
  1. Kako vemo, da je mačka predebela?

    Nekateri skrbniki mačjih ljubljenk se sprašujejo ali je njihova mačka predebela – ste med njimi tudi vi? Slika okroglega mačjega predatorja je lahko zelo prikupna, vendar pa se je tukaj potrebno vprašati ali je taka mačka zdrava.

    Debelost pri mačkah je v zadnjem času zelo pogost pojav. Skrbniki predebelih mačk v večini ne pazijo dovolj na njihovo pravilno prehrano ali pa pretiravajo z nezdravimi posladki. Vzrok, da je mačka predebela, je lahko tudi njeno hranjenje z ostanki človeške hrane, kar pa je za njeno zdravje zelo škodljivo. Najpogostejši vzroki za debelost pri mačkah so tudi pomanjkanje aktivnosti in preobilno hranjenje, na kondicijo mačke pa vpliva tudi starost, spol in pasma. Mačka ima lahko prekomerno težo tudi zaradi sterilizacije oz. kastracije.


    debelost pri mačkah

    Prebavni sistem mačk

    Mačke so mesojede živali in v svoji prehrani potrebujejo predvsem beljakovine živalskega izvora. Na jeziku zato nimajo razvitega čutila za okušanje sladkega. Poleg živalskih beljakovin mačke v svoji prehrani potrebujejo tudi maščobe, ogljikove hidrate, vitamine in minerale. Njihovo črevesje je kratko, zato rastlinske hrane ne izkoriščajo dobro.


    Mačje zobovje je ustvarjeno za ubijanje plena in razkosavanje hrane. Zavračanje hrane, ki ga mačke velikokrat izvajajo, je lahko posledica izredno občutljivega smrčka na dušikove spojine. Posebnost pri mačkah je tudi Jacobsonov organ nad ustno votlino, ki pomaga pri analiziranju vonjav.


    Debelost pri mačkah

    Debelost predstavlja motnjo v prehranjevanju, ko se v telesu nabira odvečna energija v obliki telesne maščobe. O prekomerni telesni teži govorimo, ko le ta presega 15% normalne telesne teže. V povprečju je normalna telesna teža povprečne mačke okoli 4-5 kg, lahko pa med pasmami in posamezniki znotraj pasem prihaja do odstopanj.


    V grobem debelost delimo na:

    • Hiperplastična debelost: povezana je z genetiko in prekomernim hranjenjem v zgodnjem življenjskem obdobju.


    • Hipertrofična debelost: najbolj razširjena oblika, ki se pojavlja v odrasli dobi. Pri tej obliki prihaja do povečanja celic.


    Ob pregledu se pri mački v normalni kondiciji pod prsti tipajo rebra (vendar na površini kože niso vidna), kar se pri prekomerno rejeni mački ne čuti. Najboljše je, da se za potrditev ali je vaša mačka prekomerno rejena dogovorite za pregled pri veterinarju, ki bo mačko pregledal in stehtal, ter na podlagi tega ocenil ali je mačka predebela. Debelost lahko pri mački povzroči tudi druga bolezenska stanja, kot so: vnetje sklepov, bolezni srca in ožilja, sladkorna bolezen, težko dihanje,…


    predebela mačka

    Vzroki za debelost

    Najpogostejši vzrok za debelost pri mačkah je po navadi hranjenje s preveč energetsko bogato hrano, ki v organizmu povzroča previsok vnos kalorij. Eden izmed vzrokov, da je mačka predebela pa je tudi neomejen dostop do hrane, ki povzroči prenajedanje, čeprav je mačka sita. Poleg prevelikih količin hrane pa na pojav debelosti pri mački vpliva tudi pomanjkanje njene aktivnosti. V kolikor mačka biva izključno v stanovanju je pomembno, da spodbudite njeno gibanje z različnimi vrstami igre, ki so mački zanimive. Nekatere pasme mačk in starejše živali so bolj nagnjene k pojavu debelosti, k prekomerni rejenosti pa so nekoliko bolj nagnjene samice kot samci.


    Posledice pri mačkah

    Neuravnotežena in preveč kalorična hrana lahko privede do vnetja trebušne slinavke, sladkorne bolezni in drugih sistemskih bolezni. Predebele mačke so največkrat bolj razdražljive, neaktivne in težje prenašajo višje temperature okolja. Debelost poveča tudi tveganja pri anesteziji, ki je včasih nujno potrebna za nekatere operacije in lažje določanje diagnoze bolezni ter poslabša odgovor imunskega sistema pri okužbah in celjenju ran. Ob prekomerni teži je srce preveč obremenjeno, kar lahko vodi v nastanek aritmij, oteženo pa je tudi dihanje. Debelost ima negativen vpliv na sklepe in kosti, posledično pa se pojavijo težave pri gibanju.


    Kako se pri mački lotiti hujšanja?

    Po pregledu pri veterinarju in ugotovitvi, da je mačka predebela je potrebno narediti načrt kako se hujšanja sploh lotiti. Najboljše je, da upoštevate navodila veterinarja ali prehranskega svetovalca na področju prehrane hišnih ljubljenčkov.


    Hujšanja se je potrebno lotiti počasi in mačko postopoma privajati na spremembe. Mački ponudite kakovostno in uravnoteženo hrano za hujšanje z nižjo energetsko vrednostjo, hrano za sterilizirane mačke (tudi ta ima nižjo energetsko vrednost) ali pa se poslužite veterinarskih diet za zmanjšanje telesne teže.


    mačka je debela

    Pravilna prehrana

    Pomembno je, da je prehrana mačke raznovrstna in vsebuje vse potrebne hranilne snovi, ki zagotavljajo dnevne potrebe mačjega organizma. Mačko lahko hranite s surovo, doma pripravljeno hrano ali pa že pripravljeno »industrijsko« hrano, ki jo delimo na mokro in suho hrano. Mačke so znane po tem, da zelo malo pijejo, zato je priporočljivo suho hrano dopolnjevati z mokro hrano in s tem mačka nekoliko poveča vnos tekočin v svoj organizem. Sveža, pitna voda pa mora biti mački vedno na voljo, najboljše, da jo ponudite v dovolj široki in nekoliko plitkejši posodici ali pa ji priskrbite zanimivo fontano za vodo.


    Za zdravo hujšanje mačje ljubljenke je priporočljivo hrano natančno tehtati, potrebno je omejiti ali celo izključiti slastne priboljške iz jedilnika in vsi družinski člani se morajo tega strogo držati drugače ne bo vidnih rezultatov. Koliko hrane mora mačka zaužiti v enem dnevu je zapisano na embalaži hrane, ki jo dajete. Količina je odvisna od teže in aktivnosti ljubljenke - odčitate jo v preglednici. V kolikor želite, da vaša mačka varno in zdravo shujša je priporočljivo količino hrane zmanjševati postopoma, da ne bo prišlo do šoka in se prebavila mačke lahko navadijo na manjše količine zaužite hrane – manj prosjačenja za hrano. V primeru, da se dajanju priboljškov nikakor ne morete izogniti pa bo potrebno količino osnovne hrane še nekoliko zmanjšati.



    Debelost je za mačke resna težava, ki vpliva na njihovo zdravje in skrajšuje njihovo življenjsko dobo. Pomembno je, da kot skrbnik mačje kraljične pravočasno ukrepate in preventivno skrbite za uravnoteženo prehrano in zadostno mero aktivnosti.



    Maja G.

    MR. PETOV IZBOR
  2. O AVTORJU
    Mr.Pet svetovalka Maja

    Prava pasma zame?

    Popust na prvi spletni nakup

    MR. PETOV IZBOR